15 стадиони сакаат да го организираат Мундијалот во Шпанија


Фудбалскиот сојуз на Шпанија соопшти дека пристигнале кандидатури од 15 стадиони за организација на натпреварите од Светското првенство (СП) во 2030 година, доколку Мундијалот се одржи во таа држава и Португалија.

Вкупно 15 стадиони испратиле кандидатури за 11 натпревари во Шпанија, додека во Португалија ќе се играат дуели на три стадиони.

Во конкуренција за организација на средбите се стадионите на Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид, Селта Виго, Депортиво Ла Коруња, Спортинг Хихон, Атлетик Билбао, Реал Сосиедад, Сарагоса, Валенсија, Мурсија, Севилја, Малага, Лас Палмас и Еспањол.

Светската фудбалска федерација (ФИФА) се очекува да го избере домаќинот за Мундијалот во 2024 година.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...