19 претседатели на општинските комитети на ВМРО – какви одлуки донесе Извршниот комитет на партијата

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во текот на вчерашната седница донеле десетина кадровски одлуки. Изберени се претседатели на општински комитети на партијата во 19 општини.

Од партијата велат дека овие луѓе се дел од новата генерација на ВМРО-ДПМНЕ, кои, според нив, се секогаш со народот.

„ВМРО-ДПМНЕ постојано се надоградува и засилува. Се дава шанса на млади луѓе, но и на искусни, на сите кои со својот труд и ангажман се подготвени да го посветат своето време и работа на Македонија и подобра иднина на општеството, односно средината во која живеат.

ИК на партијата именуваше нови претседатели во следните комитети:

Македонски Брод – Бисера Златеска

Куманово – Бобан Николовски

Зелениково- Дејан Димишковски

Свети Николе – Илија Стоилев

Штип- Душко Иванов

Чашка- Трајче Мишковски

Пробиштип- Оливер Митев

Чешиново Облешево – Јорданчо Костадинов

Валандово- Јулија Тушевска

Пехчево- Николчо Спасовски

Карбинци- Гордана Брбашка

Градско- Александар Георгиевски

Гевгелија- Димитар Вегов

Дојран- Илија Тентов

Демир Капија- Наталија Димитриева

Новаци- Илче Трајковски

Росоман- Ѓорги Крстевски

Крушево- Александра Мијајлевска Стефановска

Долнени- Сашко Велјановски

Овие луѓе, заедно со сите членови на општинските комитети во кои се изберени ќе бидат моторот за работа за подобро, и пад на власта на СДСМ и ДУИ која ја угушува државата.

Во идниот период ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со кадровски освежувања и засилувања. Промените се случуваат секогаш со народот“, се вели во партиското соопштение.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...