23 нови случаи, 190 оздравени и 1 починато лице

Apr 11, 2022
Во последните 24 часа направени се 953 тестови, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 19
• Прилеп – 2
• Гостивар и Свети Николе – по 1
Од вкупниот број на позитивни (23), регистрирана е 1 реинфекција.
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е 1 починато лице од:Охрид (80г), починато во болнички услови со коморбидитети.
Регистрирани сe 190 оздравени пациенти од:
• Скопје – 108
• Битола – 23
• Кавадарци – 13
• Гевгелија – 9
• Прилеп – 7
• Велес – 6
• Куманово – 5
• Ресен – 4
• Струмица и Кичево – по 3
• Тетово, Штип, Кочани и Пробиштип – по 2
• Свети Николе – 1
Направени се 953 тестови преку:
ИЈЗ-40, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-23, Биотек-29, Систина-36, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-149, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 611.
Досега во земјата се направени вкупно 1.984.493 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.817, бројот на оздравени пациенти е 297.354, на починати е 9.252, а бројот на активни случаи изнесува 1.211.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ