PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

31 починатo лицe и 256 нови случаи на Ковид 19

Sep 9, 2021

Во последните 24 часа се направени 2.778 тестирања, а регистрирани се 256 нови случаи на КОВИД-19:

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Скопје – 160, Куманово – 32, Прилеп – 9, Охрид – 8, Кавадарци, Струмица и Струга – по 6, Битола и Ресен – по 5, Крива Паланка – 4, Велес – 3, Тетово, Гостивар и Кичево – по 2, Штип, Свети Николе, Дебар, Радовиш, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 545 оздравени пациенти од: Скопје – 172, Тетово – 171, Гостивар – 50, Кавадарци – 18, Кичево – 16, Прилеп и Битола – по 12, Струмица, Штип и Свети Николе – по 10, Ресен – 8, Крива Паланка – 6, Велес, Радовиш, Делчево и Кратово – по 5, Пробиштип и Македонски Брод – по 4, Неготино и Берово – по 3, Охрид, Струга, Кочани, Гевгелија, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Виница и Валандово – по 1.

Пријавени се 31 починато лице: 9 починати лица од Скопје (86г, 78г, 75г, 71г, 70г, 65г, 59г, 56г и 46г), 6 починати лица од Гостивар (83г, 73г, 71г, 65г, 65г и 60г), по 3 починати лица од Тетово (68г, 67г и 62г), Куманово (84г, 78г и 72г) и Струмица (72г, 68г и 54г), 2 починати лица од Кичево (55г и 49г) и по едно починато лице од Битола (81г), Велес (76г), Гевгелија (18г), Дебар (62г) и Македонски Брод (38г).

Од пријавените 27 се починати во болнички услови и 4 се починати во домашни услови.

Направени се 2.778 тестови преку: ИЈЗ-65, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0 ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Авицена-131, Биотек-140, Систина-80, лабораторија Лаор-0, Синлаб-9, Ремедика-0, Плодност–40, Генеа-0, Никоб лаб-606, ВФВ Медикал-63, Ели Медика-71, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.362.

Досега во земјата се направени вкупно 1.206.597 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 181.875, бројката на оздравени пациенти е 162.060, на починати е 6.184, а бројот на активни случаи изнесува 13.631.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 78536, Активни 5919

Тетово 10606, Активни 1283

Куманово 10597, Активни 883

Прилеп 8768, Активни 269

Гостивар 7831, Активни 789

Битола 6828, Активни 274

Велес 5870, Активни 228

Охрид 5664, Активни 550

Кавадарци 5585, Активни 200

Струмица 5399, Активни 576

Штип 5394, Активни 220

Кичево 3758, Активни 522

Струга 3692, Активни 613

Кочани 3038, Активни 98

Гевгелија 2320, Активни 75

Неготино 2271, Активни 56

Свети Николе 1755, Активни 130

Ресен 1451, Активни 112

Дебар 1422, Активни 219

Радовиш 1397, Активни 114

Крива Паланка 1315, Активни 64

Берово 1156, Активни 47

Делчево 1087, Активни 79

Виница 977, Активни 40

Пробиштип 869, Активни 48

Валандово 757, Активни 29

Богданци 539, Активни 35

Крушево 516, Активни 20

Кратово 491, Активни 56

Македонски Брод 445, Активни 40

Демир Хисар 418, Активни 11

Демир Капија 402, Активни 1

Пехчево 301, Активни 5

Македонска Каменица 282, Активни 23

Дојран 138, Активни 3

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ