37 реинфекции меѓу новите 223 случаи со ковид-19, тројца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.365 тестови, а регистрирани се 223 нови случаи на КОВИД-19, тројца починати и 174 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 223 случаи од Скопје се 131, Прилеп – 19, Битола – 15, Тетово – 11, Куманово и Велес – по 7, Штип, Неготино и Ресен – по 4, Кичево, Струга и Кратово – по 3, Гостивар, Охрид и Свети Николе – по 2, Кавадарци, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (223), регистрирана е 37 реинфекција.

Од 174 оздравени пациенти од Скопје се 128, Кавадарци и Гевгелија – по 7, Куманово – 6, Битола и Велес – по 4, Ресен и Крива Паланка – по 3, Гостивар и Неготино – по 2, Штип, Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Богданци, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Од трите починати лица две се од Скопје (74г и 75г), а едно починато лице е од Струмица (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, дополнително е пријавено едно починато лице од Тетово (78г). Починатиот е пријавен на 24.02.2022. Пријавеното лице е починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.365 тестови преку: ИЈЗ-137, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–95, Жан Митрев (Филип Втори)-36, Авицена-64, Биотек-72, Систина-30, лабораторија Лаор-120, Синлаб-10, Ремедика-3, Плодност-15, Генеа-4, Никоб Лаб-180, ВФВ Медикал-82, Ели Медика-17, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.235.

Досега во земјата се направени вкупно 1.906.808 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 299.642, бројот на оздравени пациенти е 287.692, на починати е 9.079 а на активни случаи изнесува 2.871.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 139819, Активни 1546
Куманово 16303, Активни 137
Битола 14351, Активни 166
Прилеп 13668, Активни 169
Тетово 13343, Активни 94
Кавадарци 10198, Активни 100
Велес 9507, Активни 113
Гостивар 9457, Активни 48
Охрид 8538, Активни 61
Струмица 7919, Активни 29
Штип 7919, Активни 36
Кичево 5449, Активни 60
Кочани 4982, Активни 20
Струга 4655, Активни 30
Гевгелија 4278, Активни 48
Неготино 3620, Активни 34
Свети Николе 2606, Активни 11
Ресен 2610, Активни 45
Радовиш 2479, Активни 10
Крива Паланка 2381, Активни 22
Делчево 1900, Активни 9
Дебар 1645, Активни 12
Берово 1628, Активни 4
Валандово 1459, Активни 3
Виница 1350, Активни 5
Пробиштип 1259, Активни 6
Богданци 1002, Активни 9
Кратово 941, Активни 11
Крушево 908, Активни 4
Демир Хисар 814, Активни 11
Македонски Брод 731, Активни 4
Демир Капија 581, Активни 8
Македонска Каменица 521, Активни 4
Пехчево 482, Активни 1
Дојран 339, Активни 1.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...