Адеми оствари средба со Лота Јонсон Форнарве: Подготвени сме за почеток на пристапните преговори со ЕУ

Во рамките на дводневната посета на Делегацијата на Шведскиот Риксдаг, имав чест да остварам средба со г-ѓа Лота Јонсон Форнарве, втор потпретседател на Шведскиот парламент.
На средбата со г-ѓа Форнавре истакнав дека Комисијата за европски прашања и Собранието на Северна Македонија се подготвени за почеток на пристапните преговори со Европската унија.
Нашата земја заслужува да ги започне преговорите што поскоро и очекувам подрршката од Шведска да продолжи и за време на претседавањето со Советот на ЕУ, како дел од Триото со Франција и Чешката Република, кога ќе отпочнат да претседаваат во јануари следната година.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...