Јагуриновски поради семејни причини замина од исландскиот Тор


Еурофарм Пелистер има огромна шанса да му ја одземе шампионската круна на долгогодишниот првак Вардар. Ракометна треска владее во Битола каде вечерва (19 часот) во салата „Боро Чурлевски“ ќе се игра големото дерби меѓу двата ракометни ривали во Суперлигата. Билетите беа распродадени за петнаесетина минути, „Чкембари“ подготвуваат фешта, а и „Комити“ ќе бидат во Битола да ги бодрат „црвено-црните“.

Вардарци се во незавидна ситуација, мораат да го победат Еурофарм Пелистер на гости доколку сакаат да го одбранат тронот.

„Подготвени сме за предизвикот“, најавуваат од таборот на Вардар.

Еурофарм Пелистер долго ја чека оваа шанса, а Гоце Ојлески се надева дека неговиот тим ќе слави победа.

„Влогот секако е голем, кој ќе победи ја освојува шампионската титула. Се надевам дека Битола ќе се радува“, порачува Ојлески.

Во претходниот натпревар во Скопје Еурофарм Пелистер славеше со 24:23 и така битолчани се ставија во подобра позиција од Вардар пред овој дуел.

ТОП ВЕСТИ

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Неколку црногорски училишта и градинки утринава добија дојава за подметнати бомби, а како што дознава порталот РТЦГ, заканите повторно дошле преку електронска пошта. Министерството за...

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...