Ахмети – Генчовска: Секое доцнење оди на штета на бугарската заедница во земјата


Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена, од 3.6 до 5.6.2022, направени се 2.257 теста, а регистрирани се 135 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 93, Битола и Кавадарци – по 8, Прилеп, Охрид, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Велес, Гостивар и Неготино – по 2, Тетово, Кичево, Свети Николе, Дебар, Виница и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број позитивни (135), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 164 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 121, Битола – 19, Штип – 4, Прилеп – 3, Кавадарци, Куманово, Неготино, Кичево и Свети Николе – по 2, Велес, Тетово, Кочани, Гевгелија, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 3 до 5.6.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.257 теста преку: ИЈЗ-288, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–93, Жан Митрев (Филип Втори)-58, Авицена-45, Биотек-87, Систина-54, лабораторија Лаор-31, Синлаб-18, Ремедика-11, Плодност-12, Генеа-16, Никоб лаб-141, ВФВ медикал-26, Ели медика плус-35, Ројал медика–3, Спектра-ММ-8, Рапид лаб–12, Жан Митрев Струмица–4, Нова лаб дијагностика–5, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.128.

Досега во земјата се направени вкупно 2.060.554 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.292, бројот на оздравени пациенти е 302.508, на починати е 9.309, а бројот на активни случаи изнесува 475.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147.158, Активни 311
Куманово 16.677, Активни 5
Битола 15.686, Активни 38
Прилеп 14.219, Активни 8
Тетово 13.482, Активни 6
Кавадарци 10.695, Активни 11
Велес 9.799, Активни 10
Гостивар 9.610, Активни 5
Охрид 8.935, Активни 30
Штип 8.077, Активни 13
Струмица 8.076, Активни 3
Кичево 5.652, Активни 2
Кочани 5.096, Активни 5
Струга 4.728, Активни 1
Гевгелија 4.423, Активни 1
Неготино 3.697, Активни 7
Ресен 2.751, Активни 1
Свети Николе 2.635, Активни 2
Радовиш 2.531, Активни 0
Крива Паланка 2.418, Активни 0
Делчево 1.986, Активни 1
Берово 1.691, Активни 9
Дебар 1.678, Активни 2
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.394, Активни 2
Пробиштип 1.267, Активни 0
Богданци 1.021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 739, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

ТОП ВЕСТИ

Петровска – Грам: Враќање на политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина за да се спречи натамошна ескалација

„Инцидентот и тоа што се случува таму нема директно влијание и од информациите со кои досега располагаме и кои ги разменуваме не влијае на...

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...