Ахмети: Измените во Кривичниот законик се адаптирани според законите на ЕУ

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, поканет во емисијата 360 степени, вечерва на МРТ 1 изјави дека измените во Кривичниот законик дошле поради тоа што сегашните постоечки закони не се во согласност со законите на Европската Унија.

„Измените во Кривичниот законик дојдоа откако постоечките закони беа во спротивност со законите на ЕУ, затоа не се грижете дека со овој закон не се забрануваат реформи, ниту пак има амнестија. Не мислам дека мотивот беше да се рехабилитира некого, главната причина е да се доближат стандардите до ЕУ, овој закон е близок до законите на поранешна Југославија, Кривичен законик што го нема ниту една друга држава од Европската Унија. Овој закон се однесува на реформите што ги водиме во правосудството. „Политичките позиции на опозицијата се позиции кои немаат врска со реформите во правосудството“, изјави Ахмети.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...