Ахмети му честита на новиот владин кабинет на Еди Рама

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), г. Али Ахмети му честита на новиот владин кабинет на албанскиот премиер Еди Рама по положувањето на заклетвата во претседателство.

Во оваа прилика, претседателот Ахмети му честита на премиерот Рама посакувајќи му добар мандат и многу успеси за Албанците и Албанија.

Следува честитката на претседателот Ахмети упатена до премиерот Рама:

Почитуван премиер на Република Албанија,

Почитуван Еди,

Победата на парламентарните избори и мандатот добиен со гласови на граѓаните ја доби својата репрезентативна и суштинска форма со новиот парламентарен состав и новиот владин кабинет.

Ви честитам и ви посакувам добро здравје и успешен мандат со многу успеси за Албанија, Албанците и целиот регион.

Албанците ти дадоа доверба да ги водиш и да продолжите со работата за да ја направите Албанија европска да стане европска и јас немам ниеден сомнеж дека во тоа ќе успееш.

Им честитам и на новоизбраните министри на Владата со најискрени желби за успех во нивниот мандат.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...