Јакимовски: Бев исклучен од Црвенковски затоа што не сакав да ги бојкотирам локалните избори

„Јас бев исклучен само поради тоа што не ја прифатив одлуката на Бранко Црвенковски да се бојкотираат локалните избори. Никаде во светот не се бојкотираат локални избори. Пред една година Еди Рама направи локални избори во Албанија со 24 отсто излезеност. Ситуацијата со Димитриевски е различна“, вели лидерот на ГРОМ и кандидат за градоначалник за Општина Карпош Стевчо Јакимовски во гостувањето на Дневникот на Сител ТВ.

Тој наведува дека треба да се слушаат граѓаните во однос на градењето во општината.

-Треба да си ги признаеме грешките во минатото. Јас сум сериозен поборник ширењето на Карпош да биде од левата страна на Вардар, посочува Јакимовски.

Во однос на тоа дали ќе се воведе зонско паркирање во општината, доколку тој стане градоначалник, Јакимовски вели дека неговата цел е да не ги бркаат гостите кои доаѓаат во општината.

-Најголем проблем имаат жителите на Карпош 1, па затоа вкупно предвидени се 3 катни гаражи, од кои една во тој дел од населбата. Исто така се предвидува едно ниво да биде под земја, а две ката над. Ќе ги зголемиме паркинг местата, изјави Јакимовски.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...