Ако Јувентус ја формира Суперлигата, клубот ќе биде исфрлен од Серија А


Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели, не се откажува од планот за основање на европската Суперлига. Јувентус, Реал и Барселона се носители на овој проект. Неодамна, Ањели, најави дека европската Суперлига наскоро ќе стане реалност.

Првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Италија, Габриеле Гравина, се закани дека Јувентус ќе биде исфрлен од Серија А, доколку биде формирана европската Суперлига.

„Тој договор помеѓу клубовите е хипотетички, но доколку се оствари, Јувентус сигурно ќе биде исфрлен од Серија А“, рекол Гравина и дополнил.

„Суперлигата е погрешен одговор на вистинскиот проблем. Италија мора да најде начин како лигата да на направи атрактивна за публиката надвор од Европа“.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...