Албанија ќе го предводи Советот за безбедност на ОН до крајот на јуни


Српскиот претседател Александар Вучиќ по телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека станало збор и за ситуацијата на бојното поле, а Путин му кажал дека има договор што е на маса во Москва и Киев.

„Реков дека сакаме да се воспостави мир што е можно поскоро, а тој ми рече дека има понуден договор со кој се запознаени и кој е на маса во Киев, Москва и западните центри. Но, не е мое да зборувам за тоа. Се надевам дека ќе биде воспоставен мир, Србија се залага за тоа“, рече Вучиќ.

Како што кажа српскиот претседател, Путин му рекол дека секогаш кога ќе треба, може повторно да му се јави.

Инаку двајцата лидери за време на разговорот договија испорака на гас во Србија за три години со непроменети услови. Како што објасни Вучиќ,  цената ќе биде многу поволна.

„Во зависност од дополнителните разговори со ‘Гаспром’, ќе можеме да ви ја кажеме точната цена. Ако пресметаме сега, тоа е 3 пати помалку, а во зима ќе биде 10 пати помалку од она што ќе го плати Европа“, рече Вучиќ.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...