Албанија ги укинува ограничувањата за Ковид-19


Американскиот претседател Џо Бајден ги пофали новинарите кои известуваат за руската инвазија на Украина, продолжувајќи ја традицијата на Вашингтон да зборува на вечерата на групата дописници на Белата куќа во саботата навечер.

Откако беше откажана две години по ред поради пандемијата, а претходно беше бојкотирана од Доналд Трамп за време на неговиот претседателски мандат, вечерата беше повторно одржана со настапот на комичарот Тревор Ноа, пренесуваат американските гласила.

Говорот на Бајден, како што стои во новинарските написи, започнал со шеги за неговата непопуларност во јавноста, неговата возраст и односот на Трамп кон медиумите.

„Имавме ужасна чума – проследена со две години Ковид“, кажал Бајден.

„Навистина сум возбуден што ќе бидам овде вечерва со единствената група Американци со понизок рејтинг од мојот“, додал тој.

„Отровот ја јаде нашата демократија, а дезинформациите се во пораст. Вие, слободните медиуми, сте поважни од кога било во минатиот век. Навистина тоа го мислам“, истакнал тој.

На вечерата присуствувале новинари, извршни уредници, службеници од администрацијата и познати личности, меѓу кои и Ким Кардашијан и комичарот Пит Дејвидсон.

Агенциите пренесуваат дека Бајден не можел да одолее и да не ги спомне рускиот претседател Владимир Путин и поранешниот американски претседател Доналд Трамп во своите завршни зборови.

„Тревор, навистина добрата вест е што сега можете да се пошегувате на сметка на претседателот на САД. Но, за разлика од Москва, нема да завршите во затвор“, му се обратил Бајден на комичарот кој го водел настанот.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...