Албанија од денеска претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации


Неколку полициски станици во Сараево денеска добија предупредувања за бомби, а во електронската пошта се вели дека тоа е чин поради антируската политика во Федерацијата БиХ, пренесуваат тамошните медиуми.

Откако синоќа беа испратени закани за бомби на електронски адреси на десетици училишта, главно во областа на Република Српска, подоцна во текот на денот беше прогласена тревога во полициските станици во Сараево.

Од Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево потврдија дека вршат темелна проверка на зградите во кои се сместени полициските станици.

Порталот „Дневни аваз“ објави преписка од содржината на заканувачката порака испратена на кирилица, во која како испраќач се споменува руската служба за државна безбедност – ФСБ.

„Властите на БиХ не принудија на овој чекор со нивната антируска политика и нападите врз нашиот братски српски народ во Република Српска. НАТО нема да ви помогне. Влијајте на вашата влада ако не сакате како во Украина. Со почит, ФСБ“, се вели во пораката.

Командантот на полицијата во Сараево, Нусрет Селимовиќ, минатата недела, по упатените закани за бомби до училишта во градот, изјави дека сите такви случаи се истражуваат поради сомневање за сторено кривично дело тероризам.

Сите извештаи за бомбашки напади во БиХ досега се покажаа како лажни, но засега никој не е уапсен поради овие лажни закани.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...