Али Ахмети ја одбележа четири годишнината на смртта на Абдилаќим Адеми

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, ја одбележа четири годишнина од смртта на Абдилаќим Адеми.

Во оваа прилика, првиот човек на ДУИ, сеќавајќи се на една од главните личности на неговата партија, рече дека Ќимо беше пријател на сите нас, но на жалост си замина многу рано.

Се сеќавам на годините што ги поминавме заедно, на придонесот и искрената посветеност на Абдилаќим Адеми во Демократската Унија за Интеграција со цел спроведувањето на вредностите на еднаквост, правичната застапеност и факторизирањето на гласот на Албанците во земјата.

„Институтот“ Абдилаќим Адеми ќе продолжи да ги чува трагите од неговата неуморна работа меѓу идните генерации“, напиша Али Ахмети.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...