Али Ахмети од Шуто Оризари: Подобар живот со Зелената агенда

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) вечерва ја продолжи предизборната кампања од Бутел во Шуто Оризари, каде на присутните граѓани им се обратија претседателот на ДУИ, Али Ахмети, првиот вицепремиер Артан Груби и други високи функционери.

Носителката на листата на кандидати за советници во општина Шуто Оризари, Имране Рамадани истакна дека денеска бараат поддршка од граѓаните за да продолжат со реализација на проектите.

„Ние како огранок во минатото реализиравме многу проекти, но не зависеше се од нашата способност и подготвеност да ги спроведеме, но сега е поинаку бидејќи ние сме господари во нашата општина, како и сите други заедници. Ние ќе ви бидеме во ваша служба на најдобар можен начин со тоа што ќе ви служиме без резерва, затоа денес, ја бараме вашата поддршка и доверба гласајќи не на 17 октомври за продолжување на проектите заедно “, нагласи Имране Рамадани.

Првиот вицепремиер Груби пред присутните истакна дека најголемиот проект од општините надвор од градот Скопје се прави во општина Шуто Оризари.

„Во документот постигнат како договор во оваа општина, беше предвидено се што ќе се направи во рок од четири години, ниту еднa буква во тој документ немаше врска со интересот на ниекого, освен со интересот на граѓаните, нема место каде што не се работи во Шуто Оризари. Најголемиот проект од другите општини надвор од општините на Скопје е токму во оваа општина и сум многу возбуден што заедно ќе го заокружиме бројот 3 за Листата на советници и и честитам на носителката на листата за нејзината храброст дадајќи има ја сите вие ваша поддршка. Да направиме достоинствена кампања онака како што заслужуваме, ние сме победници, ние сме луѓе што го држиме својот збор и ја извршуваме нашата работа, да ја испружиме раката и да го побараме гласот со програмата што ја имаме. “, нагласи првиот вицепремиер Груби.

Претседателот Ахмети во својот говор рече дека посакувам да има достојна и фер кампања.

„Тука сме да ја демонстрираме поддршката што ја даваме на листата на советници, даваме силна поддршка за сите проекти што и се потребни на вашата општина, каде што вие живеете. На овој праведен пат вие сте уставна категорија и третирани како и сите други, зошто побарав да бидете третирани исто затоа што нацијата беше окупирана, мојата нација беше малтретирана, на мојата нација и недостасуваше слобода и јас му припаќам на овој народ за заслуженото да им го дадам на сите оние што живеат заедно на ова небо, посакувам да се почитува постигнатиот договор бидејќи е од корист за сите. Посакувам успех на листата на советници кои достоинствено ги бранат и ги избираат имињата што даваат решенија за барањата на граѓаните. Посакувам да има достојна и фер кампања “, нагласи претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Демократската унија за интеграција учествува на овие локални избори со 19 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници. За време на деновите на кампањата, сите градови, општини и населени места ќе бидат посетени за да ги запознаат кандидатите за градоначалник и општински советници.

Инаку, ДУИ кампањата ќе ја продолжи утре во општина Арачиново, каде ќе ја претстави Платформата за оваа општина, кандидатот за градоначалник и листата за советник.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...