„Амазон“ нaјави над 3.000 интернет-сателити во Земјината Орбита


– „Проектот Кујпер“ како иницијатива на „Амазон“ соопшти дека се резервирани десетици лансирања на свои интернет-сателити во Земјината Орбита. Сателитите ќе бидат поставени преку моќни ракети кои ги развива европската компанија „Аријанспејс“, со американските „Јунајтед лонч алијанс“ и „Блуе ориџин“.

Предвидени се вкупно 83 лансирања со ракети, во период од пет години, со цел поставување на мрежата од 3.236 сателити на. Подробнсти за цените на договорот, не се соопштени, но познато е дека се вложија милијарди долари во три зделки, според наводите на Џејмс Воткинс, гласноговорник на „Проект Кујпер“. И „Амазон“ потврди дека ова е „најголемиот договор за лансирање ракети“ во историјата.

Сателитите во ниската орбита на Земјата ќе треба да обезбедат интернет-покриеност на целата планета. За да се користи системот, ќе треба да се има посебна антена којашто беше најавена во 2020 година.

Концептот е доста сличен на постарата сателитска интернет-мрежа „Старлинк“ на „Спејс-Икс“, која ќе се состои од 10-ци илјади сателити коишто би обезбедувале интернет од ниската орбита на Земјата. „Старлинк“ досега има околу 250.000 корисници, а „Кујпер“ сѐ уште нема лансирано ниту еден сателит.

Од ракетите,, засега во функција е само ракетата „Атлас В“. Кога потребните ракети ќе бидат готови ќе имаат и поголема товарна носивост.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...