Амбасадата на САД: Се надеваме дека ќе се вратиме во Киев на крајот на мај


Шпанските власти објавија дека мобилните телефони на премиерот Педро Санчез и министерката за одбрана Маргарита Роблс минатата година биле заразени со шпионски софтвер Пегасус, достапен само за владините агенции, објави АП.

„Мобилниот телефон на Санчез двапати беше цел на шпионажа во мај 2021 година, а мобилниот телефон на министерот Роблес во јуни истата година“, рече шефот на владиниот кабинет, Феликс Боланос на прес-конференција.

Тој додаде дека шпионажата резултирала со собирање значителен број на податоци и дека извештаите со детали за хакирањето биле проследени до шпанскиот национален суд за понатамошна истрага.

„Нема сомнеж дека ова е незаконска, неовластена интервенција. Таа не доаѓа од нашата држава и немала овластување од судот“, рече Боланос.

Шпанската влада предводена од социјалистите е под притисок да објасни зошто мобилните телефони на десетици луѓе поврзани со сепаратистичкото движење во регионот на североисточна Каталонија биле заразени со Пегазус меѓу 2017 и 2020 година, пишува АП.

Најмалку 65 лица се вклучени во приказната за шпионажа, вклучувајќи избрани функционери, активисти и адвокати. Софтверот за шпионски софтвер тивко се инфилтрира во телефони или други уреди за да собира податоци и потенцијално да ги шпионира нивните сопственици.

Каталонската регионална влада го обвини шпанскиот Национален разузнавачки центар за шпионирање на сепаратистите и рече дека односите со националните власти се „во мирување“ додека не се дадат целосни објаснувања и одговорните не бидат казнети.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...