Америка воведе санкции за наводната девојка на рускиот претседател Владимир Путин

Алина Маратовна Кабаева, која наводно е во љубовна врска со претседателот на Русија, се најде на црната листа во САД

Американското Министерство за финансии во вторникот ја санкционираше наводната девојка на рускиот претседател Владимир Путин како дел од серијата мерки насочени кон руската елита во последниот обид на администрацијата на Бајден да го казни Кремљ поради војната во Украина.

Алина Маратовна Кабаева, која наводно е во љубовна врска со претседателот на Русија, е санкционирана „затоа што била или сè уште е функционер, висок функционер или член на одборот на директори на владата на Руската Федерација“. на соопштението на Министерството.

Во соопштението се наведува дека Кабаева има блиски врски со Владимир Путин.

Таа е, исто така, поранешен член на Државната дума и „актуелен директор на Националната медиумска групација, т.е. проруска телевизија, радио станица и печатени медиуми“.

Во април, „Волстрит журнал“ објави дека САД размислуваат за воведување санкции за Кабаева, но постоеше загриженост дека таквиот потег ќе поттикне тензии со оглед на нејзината блискост со Путин. Таа претходно беше на црната листа на ЕУ и Обединетото Кралство.

Покрај Кабаева, на списокот на американските санкции има и бројни олигарси, голема компанија за челик и две нејзини подружници, како и финансиска институција обвинета за водење „операции за затајување санкции“, а генералниот директор на таа институција е и на листа,пренесе Телеграф.рс.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...