Американец пронајден мртов во својата куќа, опкружен со повеќе од 100 змии

Дмитриј Медведев, еден од најблиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин, денеска го предупреди НАТО дека Русија ќе инсталира хиперсонични ракети и нуклеарно оружје во ексклавата Калининград доколку Шведска и Финска се приклучат на западната алијанса.

Финска, која дели 1.300 километри долга граница со Русија, размислува за влез во НАТО, заедно со Шведска. Хелсинки ќе одлучи за тоа во следните неколку недели, изјави во средата финската премиерка Сана Марин.

Медведев, поранешен руски претседател и премиер, а сега заменик-претседател на Советот за безбедност, рече дека во случај на членство во НАТО на тие две земји, Русија ќе мора да ги зајакне своите копнени, морски и воздушни сили на Балтикот. Медведев директно зборуваше и за нуклеарна закана, велејќи дека повеќе не може да се зборува за Балтик без нуклеарно оружје. Русија излегува на Балтичкото Море во ексклавата Калининград, меѓу Полска и Литванија.

Сојузникот на Путин се надева дека Финска и Шведска ќе се откажат од своите аспирации за членство. Ако не, продолжи тој, ќе мора да живеат со нуклеарно оружје и хиперсонични ракети во нивното соседство. Русија има најголем арсенал на нуклеарни боеви глави во светот, а заедно со Кина и САД, е лидер во хиперсоничната ракетна технологија.

Литванија одговори дека заканите на Русија не се ништо ново и дека Москва донела нуклеарно оружје во Калининград многу пред нападот на Украина.

Доколку се оствари финското и шведското членство во НАТО, тоа ќе биде една од најголемите стратешки последици од војната во Украина.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...