Американски гимнастичарки бараат отштета од милијарда долари од ФБИ поради сексуална злоупотреба


Повеќе од 90 американски спортистки, предводени од повеќекратната олимписка победничка Симон Бајлс, кои биле жртви на сексуална злоупотреба од докторите на американската репрезентација во гимнастика, бараат отштета од милијарда долари од ФБИ. Агентите на ФБИ во 2015 година биле запознаени со обвинувањата за сексуална злоупотреба на гимнастичарките, но не преземале ништо за овој случај.

Докторот на репрезентацијата, Лари Насар, уште една година продолжил со злоупотребата на спортистките, а беше уапсен во 2016 година по пријава за злоупотреба на Универзитетот Мичиген.

Според законите во САД, ФБИ мора да ја исплати отштетата во рок од шест месеци, а ако не се случи тоа, случајот ќе биде предаден на суд.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...