Американскиот „арсенал на демократијата“ е под закана од празнење


Фото: Принт-скрин

Од почетокот на војната ниту едно оружје не беше ефективно за Украинците колку противтенковските ракети „џавелин“ што ги добија од САД, но американските залихи се при крај, тврди „Блумберг“. Војната истроши речиси една третина од американскиот арсенал на ракетите „џавелин“, а Пентагон за неколку месеци нема да биде во состојба да испорачува нови пратки без да ги испразни сопствените залихи, според американската медиумска компанија.

Војната исто така истроши една четвртина од американските противвоздушни ракети „стингер“, а произведувачот „Рајтеон“ соопшти дека ќе му биде потребна до една година за повторно да почне со производство (американската армија издаде договор вреден 625 милиони долари за таа цел).

Финансискиот пакет вреден 40 милијарди долари помина во американскиот Конгрес минатиот месец, со цел за обновување на резервите. Но проблемот е подлабок во однос на краткорочното снабдување. За воените планери и добавувачи приоритет претставуваат скапите борбени авиони и носачи на авиони, отколку производството на самото оружје.

Прекините во синџирите на снабдување со микрочипови, предизвикани од пандемијата на ковид-19, ја влошија ситуацијата. Згора, постои недостиг на квалификуван кадар во одбранбената индустрија, при што на Пентагон му станува потешко да го забрза производството.

– Слабостите во синџирите на снабдување на Пентагон се закана, не само за помошта за Украина, туку и за способноста на Америка да одговори во идните кризи – наведува Блумберг, напоменувајќи оти САД досега испорачале околу седум илјади ракети „џавелин“ на Украина.

Законското решение за проблемите, според Блумберг, зависи од американскиот претседател Џо Бајден.

– Бајден ја потенцираше воената помош за Украина како знак дека Америка повторно е „арсенал на демократијата“. Тој треба да осигури дека арсеналот нема да се испразни – се заклучува во написот.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...