Американскиот државен секретар: Русија не покажува желба за примирје

Русија не покажува знаци на вистинска желба за постигнување мир во Украина и покрај надежите дека преговорите меѓу руските и украинските претставници во Турција ќе водат кон тоа, изјави денеска американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Украина предложи прифаќање на статусот на неутралност со цел да се стави крај на петнеделниот конфликт, а Русија соопшти дека ќе ја намали воената активност на северниот фронт во близина на Киев со цел да се исполнат условите во кои може да се постигне договор.

Блинкен рече дека Украина треба да процени дали има вистински напредок во преговорите, додавајќи дека САД се фокусирани на акциите на Русија, а не само на зборовите.

„Русија не престанува да врши злосторства против Украина“, изјави Блинкен пред новинарите, повикувајќи ја Москва веднаш да ја прекине агресијата и да ги повлече своите сили.

Русија ја нарекува својата мисија „специјална операција“ чија цел е разоружување и денацификација на Украина. Западот тврди дека станува збор за неиспровоциран напад. Вашингтон е подготвен да го прифати исходот од преговорите што ќе вклучи посветеност на САД да им помогне на „одбраната и безбедноста“ на Украина, додаде Блинкен.

„Не видов никакви докази за сериозна промена во преговорите, но ако Украина каже дека има, ние ќе ги поддржиме“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...