PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Аналитичар за руската инвазија: Молдавија треба да се подготви за најлошото

Apr 30, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Германија е длабоко поделена, покажало истражувањето на јавното мислење, а пренесува „Дојче веле“, по одлуката за испораката на тешко оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

Мислењата на граѓаните брзо се менуваат во ова време на криза, германската влада ја промени својата политика оваа среда и сè уште сака да испорача тешко оружје во Украина, пишува медиумот.

Според новото истражување и новинарските написи, жителите на таа земја сега се повнимателни: 45% се за испорака на оружје во Украина, а 45% се против таквата одлука.

Како што покажале анализите, најголеми поддржувачи се поддржувачите на либералите, а на второ место (67% за и 25% против испораката на тешко оружје) се гласачите на Зелените.

Објаснувањaтa за оваа поголема претпазливост на Германците се дека претходната анкета беше спроведена на 7 април, веднаш по првата вест за масакрот и злосторствата извршени во окупираната Буча и други места во Украина.

Ужасите на војната сè уште траат, но тие ја сфатија и претпазливоста на канцеларот Олаф Шолц, кој стравува дека одлуката за испорака на оружје може да се протолкува како директно вклучување во конфликтот.

Мислењето на граѓаните за канцеларот е исто така контрадикторно: огромното мнозинство од испитаниците сметаат дека неговата комуникација не е убедлива, наспроти тие кои сметаат дека тој може добро да ја води земјата низ криза.

Во исто време, огромното мнозинство признава дека се однесува претпазливо.

Според истражувањата, самиот канцелар ја плаќа цената за ваквиот исход: доживеа драстичен пад на популарноста од 12% и е само на петтото место на листата на германски политичари, бидејќи само 39% од испитаниците се задоволни од неговата работа. На прво место се политичарите на Зелените: министерот за економија Роберт Хабек и министерката за надворешни работи Аналена Баербок.

Всушност, анкетата покажала како што пренесуваат медиумите, дека многу граѓани се за уште „построг“ однос кон Русија.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ