Анализа: Каква дипломатија има Македонија – професионална или партиска?

Министерот за надворешни работи по два дена молчење во интервју за Сител демантираше дека тв презентерката Ејупи била предложена за нова конзулка во Њу Џерси. Таков предлог немало од МНР, вели Османи. Тој се пофали дека дури  80 проценти од досега именуваните амбасадори се професионалци, иако постојат и примери како што е Петрит Муслиу, синот на аналитичарот Муслиу кој иако поставен за конзул во Чикаго, нема дипломатско искуство.

За поранешниот шеф на дипломатијата Милошоски последниот скандал со пополнување на конзуларните позиции во САД укажува на еклатантно кршење на законот за надворешни работи. Тој прецизира дека ниту презентерката Ејупи ниту Муслиу, не ги исполнуваат условите од членот 49 од законот каде јасно стои дека приоритет за овие позиции имаат кариерни дипломати или личности кои се истакнати на полето на мегународните односи. Милошоски вели дека како претседател на комисијата за надворешни работи, ке побара  од Османи отчет и за другите конзуларни позиции.

Пралелно со овие скандали, дузина амбасадорски места и натаму  остануваат празни со години. Милошоски  потсети дека за првпат во 30 години една земја, во случајот САД,  одбила амбасадор кој го предложиле македонските власти.

Аммасадорското место во Вашингтон е празно од 2018 година, кога од таа позиција си замина Васко Наумовски.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...