PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Андонова: Се игра фудбал на ливади, може ли некој да му помогне на женскиот фудбал?

Apr 15, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Kапитенoт на женската фудбалска репрезентација на Македонија и член на Леванте, Наташа Андонова, побара поддршка за женскиот фудбал во нашата земја. Таа истакна дека условите се голема болка и дека мора да се подобрат инвестициите во женскиот фудбал.

„Сакам фудбал, обожавам фудбал, ја сакам Македонија. Но, едно ми е нејасно и ме мачи, како може во една златна и чудесна Македонија да нема институција која ќе заземе став за поддршка? Земја во која видовме толку многу успеси во кои никој не веруваше и целиот свет не потценуваше? Во фудбал, во ракомет и кошарка… Да се потруди и посака барем малку да придонесе и да помогне во женскиот фудбал во оваа држава?

Во оваа женска репрезентација која што претставува држава во која што има преголем талент за кој што секојдневно се губи интерес поради немање финансии, несредени стадиони, буквално тренирање на ливада… Условите за тренинг даваат резултати, а резултатот е очигледен… За жал ќе биде полошо, не одиме кон подобро!“, истакна Наташа Андонова на социјалните мрежи.

 

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ