Андонова: Се игра фудбал на ливади, може ли некој да му помогне на женскиот фудбал?


Kапитенoт на женската фудбалска репрезентација на Македонија и член на Леванте, Наташа Андонова, побара поддршка за женскиот фудбал во нашата земја. Таа истакна дека условите се голема болка и дека мора да се подобрат инвестициите во женскиот фудбал.

„Сакам фудбал, обожавам фудбал, ја сакам Македонија. Но, едно ми е нејасно и ме мачи, како може во една златна и чудесна Македонија да нема институција која ќе заземе став за поддршка? Земја во која видовме толку многу успеси во кои никој не веруваше и целиот свет не потценуваше? Во фудбал, во ракомет и кошарка… Да се потруди и посака барем малку да придонесе и да помогне во женскиот фудбал во оваа држава?

Во оваа женска репрезентација која што претставува држава во која што има преголем талент за кој што секојдневно се губи интерес поради немање финансии, несредени стадиони, буквално тренирање на ливада… Условите за тренинг даваат резултати, а резултатот е очигледен… За жал ќе биде полошо, не одиме кон подобро!“, истакна Наташа Андонова на социјалните мрежи.

 

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...