Андоновски: На македонскиот народ му е смачено од отстапки

Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа кој беше на средбата со еврокомесарот Вархеји, истакна дека на средбата се потенцирани ставовите на партијата дека преговорите со ЕУ треба да почнат веднаш.

– Треба да почнат без било какви одлагања, условувања и предусловувања од било која страна. На македонскиот народ му е смачено од отстапки, правевме во 90тите, со промената на уставот неколку пати. Време е за решенија и затварање на вратата на ЕУ за Македонија. Време е ЕУ и Европскатра комисија да ги почне преговоорите, зошто нецелисходни се понатамошни отстапки. – рече Андоновски.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...