Англичаните во финалето на ЛШ: Вилјареал го предизвика, а Ливерпул брутално одговори


Англискиот тим Ливерпул е првиот финалист во Лигата на шампионите откако славеше и на реваншот против Вилјареал со 2:3. Неверојатен меч беше одигран на „Естадио де ла керамика“ вечерва.

Вилјареал воодушеви во првото полувреме и поведе со 2:0, анулирајќи ја негативата од првиот меч на „Енфилд“ со головите на Диа во третата минута и на Френсис Кокелан во 41.минута.

Но, во вториот дел Ливерпул ја покажа силата. Фабињо во 62.минута намали, а Луис Дијаз, кој влезе на почетокот на второто полувреме и го промени текот на мечот, само пет минути подоцна успеа да израмни.

Садио Мане во 74.минута ја искористи својата брзина и направи комплетен пресврт за триумф од 2:3 на Ливерпул и на реваншот во Шпанија. Вилјареал го заврши натпреварот со десетмина поради исклучувањето на Капуе во 86.минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...