Јанша: Сега ни е потребна Америка повеќе од кога било по падот на СССР

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, изјави за Си-ен-ен дека треба да се воспостави мировна мисија во Украина, но дека тоа ќе биде можно дури по прекинот на воените дејствија, пренесоа денеска словенечките медиуми.

„Дури кога Украинците ќе се одбранат, ќе дојдеме во ситуација да зборуваме за мировна мисија, дотогаш мораме да направиме сè што можеме за да ѝ помогнеме на Украина да се одбрани“, рече Јанша.

Единствената организација која би можела да изврши таква вистинска мисија е НАТО, посочи Јанша, додавајќи дека се согласува со полскиот премиер Матеуш Моравјецки, кој побарал од алијансата таква мисија.

Русија реагираше дека секој контакт меѓу руската армија и НАТО во таа смисла ќе доведе до непоправливи последици.

„Украинците се решени да се бранат и да победат во војната со агресорот, а Западот треба да продолжи со санкциите против Русија за да се запрат непријателствата, а во меѓувреме да продолжи да ѝ помага на Украина со оружје“, рече Јанша.

„Санкциите ќе ги ослабат Русите и тие мора првенствено да влијаат на руската воена машина. Руската технологија се заснова на делови произведени на Запад и мислам дека тоа е она на што сега треба да се концентрираме“, рече Јанша.

„Во Европа во последните децении ја занемарувавме безбедносната ситуација. Сега ни требаат САД повеќе од кога било пo падот на Берлинскиот ѕид“, рече словенечкиот премиер.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...