Апел од опколената фабрика „Азовстал“: Имаме 600 ранети, снемува храна и вода


Фото: Принт-скрин

Командантот на украинските маринци во опколената фабрика за челик „Азовстал“ во Мариупол објави видео со очајнички апел за помош.

Серхиј Волина, вршител на должноста командант на маринците во „Азовстал“, рече дека има повеќе од 600 ранети борци и цивили во фабриката за челик. Тој вели дека нема лекови или услови за третман на ранетите, додавајќи дека стотици цивили живеат во ужасни услови и дека им снемува храна и вода.

Волина бара веднаш да се евакуираат борците и цивилите од „Азовстал“.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...