Aрхипелагот Вануату прогласи климатска вонредна состојба


Фото: пиксабеј

Архипелагот Вануату во Пацификот прогласи климатска вонредна состојба и план од 1,2 милијарди долари за ублажување на ефектите од климатските промени врз островската држава.

Во говорот пред парламентот, премиерот Боб Лофман призна дека регионот на Тихиот Океан е веќе погоден од феноменот на пораст на нивото на водата и екстремните временски настани. Архипелагот од 300.000 жители беше погоден од два моќни циклони и катастрофална суша во последната деценија. „Земјата е веќе премногу жешка и малку безбедна“, им рече тој на пратениците, нагласувајќи дека Вануату сега е во опасност.

Сумата од планот од 1,2 милијарди долари ќе дојде од земјите донатори. Претходно оваа недела, за време на патувањето на Фиџи, новата австралиска министерка за надворешни работи Пени Вонг вети дека нејзината земја наскоро ќе претстави поамбициозни цели за намалување на стакленички гасови и ќе биде кандидат за средба на врвот на климата со пацифичките острови.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...