Арсенал избра: Одегард е новиот капитен на тимот


Mладиот норвешки фудбалер, Мартин Одегард е нов капитен на Арсенал, потврдија „топџиите“.

Одлуката прво ја донел Микел Артата, а потоа била одобрена од целиот тим и управата.

Одегард имаше големо влијание од кога дојде на „Емирати“ од Реал Мадрид во јануари 2021“, стои во објавата за 23-годишниот на официјалниот сајт.

Норвежанецот за Арсенал одигра 60 натпревари и постигна девет голови. Како капитен Одегард има искуство во репрезентацијата каде што ја носи капитенската лента од март 2021 година.

Во текот на кариерата од Реал беше испраќан на позјимици во Херневен, Витесе и Реал Сосиедад. Кариерата ја започна во Стромгест.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...