Асад и сириската војска ослободија важен град

Сирискиот град Дера е во речиси целосна контрола на режимот на претседателот Башар ал Асад по распоредувањето на војската во бунтовничките квартови врз основа на примирјето, соопшти воен извор известувајќи за „кревок мир“.

Градот Дера е главниот град на истоимената јужна покраина главно под контрола на режимот од 2018 година.

Војската влезе на 8 септември во бунтовничкото упориште на градот врз основа на договорот склучен на 1 септември под покровителство на Русија, сојузничката на владата на Асад.

Од тогаш се поставени девет контролни точки на влезот во градот, соопшти владиниот воен извор, пренесува Франс прес.

Според договорот, бунтовниците мора да го предадат оружјето, а оние кои ќе одбијат ќе бидат евакуирани кон преостанатите бунтовнички региони на северот на земјата. Мажите кои не отслужиле воен рок ќе може да останат.

Локалните власти наведуваат дека во поранешното бунтовничко упориште отворени се дел од продавниците и во тек се работи на поставување мобилни клиники.

Во судирите во јули и август во Дера загинале повеќе десетици луѓе, според податоците на невладините агенции, а околу 40.000 луѓе избегале, наведува ОН.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...