Аталанта извлече победа кај Специја


Аталанта ја прекина серијата од два натпревари без победа, за 1:3 триумф кај Специја, резултат кој ги остава во трка за пласман во Лига Европа.

Луис Муриел ги донесе гостите во водство уште во 16. минута по одличната асистенција на Роман Малиновски, но грешките во одбраната скапо ги чинеа Аталанта, дозволувајќи Специја да израмни на 1:1 во 30. минута преку Даниеле Верде.

Победата за „Ла деа“ беше обезбедена во финишот на натпреварот – Берат Џимшити во 73. минута даде гол за 1:2 водство, пред Марио Пашалиќ во 87. минута да ги потврди трите поени.

Аталанта сега е на седмото место на табелата со 59 поени, исто како и шестопласираната Рома, која утре игра со Фиорентина, додека Специја по четири порази во низа е на 16. место на табелата со 33 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

с

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Петровска – Грам: Враќање на политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина за да се спречи натамошна ескалација

„Инцидентот и тоа што се случува таму нема директно влијание и од информациите со кои досега располагаме и кои ги разменуваме не влијае на...

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...