Аталанта се спасуваше против „чудесната“ Салернитана


Салернитана, клубот кој по првите 18 кола во Серија А имаше освоено само осум поени, а во декември беше пред службено исфрлање од лигата, за малку ќе стигнеше до четврта победа едноподруго, но Марио Пашалиќ спааси поен за Аталанта за 1:1 реми во финишот на мечот

Клубот од Салерно, претходно во својата историја немаше три победи едноподруго во Серија А, а сега под водство на Давиде Никола направија луд камбек во финишот на сезоната, за да ги зголемат шансите за опстанок во лигата, посебно бидејќи имаат натпревар помалку против последнопласираната Венеција.

Бразилецот Едерсон Лоуренсо ги донесе гостите во водство во 27. минута од мечот, пред Пашалиќ во 88. минута по асистенција на Роман Малиновски да спаси поен за Аталанта.

Салернитана уште е во зоната за испаѓање, на 18. место со 26 поени, два помалку од Каљари на 17. место, додека Аталанта полека го ја губи трката за пласман во Европа следната сезона, откако сега е на седмото место со 56 поени, три помалку од Лацио и Рома.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...