Атлетико Мадрид падна на „Сан Мамес“ во Билбао


Атлетик Билбао го победи Атлетико Мадрид со 2:0 во последниот натпревар од саботната програма во Ла Лига.

Дуелот на „Сан Мамес“, го обележа Инаки Вилијамс. По неговиот удар во осмата минута топката од блокот на Ермосо и заврши во голот, а во 56.минута од пенал го совлада Облак.

Атлетик одигра одлични 30 минути, кога можеа да постигнат уште некој гол. Атлетико се закани во финшот на првиот дел, топката по ударот на Караско од гол линијата ја исфрли Дани Гарсија.

Во 56.минута Гризман од слободен удар ја погоди гредата. Последната шанса екипата од Мадрид ја имаше во 91.минута кога обидот на Кореа заврши во дирекот.

Атлетико на четири кола до крајот има 61 бод, четири повеќе од Бетис, кој има натпревар помалку. Билбао се осми со бод помалку од Виљареал кој се наоѓа на седмото место кое обезбедува пласман во Лигата на конференции.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...