Атлетико со пенал-победа го доби градското дерби


Макс Ферстапен уште еднаш покажа дека е подготвен за борба за одбраната на титулата, победувајќи ги двајцата возачи на Ферари за победа на првата Ф1 трка во Мајами во американскиот спектакл.

На Ферстапен во саботата му избега пол-позицијата по грешката во својот последен круг, така што стартуваше како трет зад двајцаата асови на Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинс Јуниор. Во фантастичен старт, тој успеа да го помине Саинс уште на стартот, за по осум круга тркање да го исполни стравувањето на Леклер дека ќе биде тешко да се заддржи Холанѓанецот зад него, поминувајќи го својот стар ривал.

По ова, Ферстапен имаше релативно мирен остаток на трка, останувајќи на првото место и по влегувањето во боксот, пред во 41. круг, судирот на Пјер Гасли (Алфа Таури) и Лендо Норис (Мекларен) да предизвика излегување на безбедносното возило и интересен финиш, во кој Леклер беше веднаш зад Ферстапен. Иако во неколку кругови беше блиску, односно во ДРС зоната, Леклер не успеа да направи претекнувачки обид, за Холанѓанецот да ја зголеми предноста во последните кругови за славна победа.

Зад нив, Карлос Саинс во второто Ферари успеа да го одбрани третото место од Серхио Перез по неколку обиди за претекнувае, додека Џорџ Расел во Мерцедес повторно покажа дека е подготвен за борба, победувајќи го колегата Луис Хамилтон за петтото место.

Во поени беа и Валтери Ботас во Алфа Ромео на седмото место, пред двојката на Алпине, Фернандо Алонсо и Естебан Окон и Алекс Албон во Вилијамс.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...