Атлетико со пенал во 100. минута извлече победа над Еспањол

Вест хем и Барнли одигра 1:1 реми на „Лондон стадионот“, резултат кој не им одговара на двата тима, и кој падна во сенк на страотната повреда на фудбалерот на гостите, Ешли Вествуд, која ги шокираше навивачите и фудбалерите на двата тима.

Во 22. минута од мечот, Вествуд беше во дуел со хрватскиот интернационалец на Вест хем, Никола Влашиќ, кога доби страотна повреда на скочниот зглоб, која го остави во шок самиот  Влашиќ, кого го смируваа неговите соиграчи.

Само три минути подоцна, Вут Вегхорст ги донесе Барнли во водство во првиот меч по отказот за долгогодишниот менаџер, Шон Дајч, а гостите имаа совршена шанса да ја удвојат предноста во финишот на полувремето, но Максвел Корне не беше прецизен од белата точка. Томаш Соучек во 74. минута израмни за „чеканите“, но тоа беше доволно за само поен, со кој Вест хем останува на седмото место на табелата со 52 поени, два помалку од Манчестер јунајтед и Арсенал, кои имаат и натпревари помалку. Барнли се на 18. место со 25 поени, три зад Евертон, но со натпревар повеќе.

Њукасл, пак, на „Сент Џејмс парк“ стигна до драматична 2:1 победа над Лестер за да остане на безбедни 12 поени од зоната за испаѓање. Адемола Лукман во 19. минута постигна убав гол за водство на „лисиците“, пред Бруно Гимараеш да израмни во 30. минута откако му ја изби топката од раце на голманот Каспер Шмајхел. Токму Гимараеш го постигна и одлучувачкиот гол на мечот во 92. минута.

ПРЕМИЕРЛИГА, 33.КОЛО

Њукасл – Лестер 2:1

Вест хем – Барнли 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...