PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

„Атомско“ прво полуфинале на ЛШ! Манчестер сити-Реал 4:3!

Apr 27, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Манчестер сити и Реал Марид одиграа натпревар за сеќавање во првиот меч од полуфиналето на Лигата на шампиони, по кое тимот на Пеп Гвардиола ќе патува само со гол предност на „Бернабеу“ по трилер 4:3 победата.

Почетокот не ветуваше многу за гостите од Шпанија – Кевин де Брујне го постигна најбрзиот гол во едно полуфинале во ЛШ по само 97 секунди игра по фантастичната асистенција на Ријад Марез, за веќе во 11. минута да му асистира на Габриел Жесус, кој ја искористи лошата реакција на Давид Алаба за 2:0!

Меѓутоа, како што оваа сезона веќе дознаа Пари Сен-Жермен и Челси, никогаш не треба да се отпише Реал кога Карим Бензема е во составот и тој во 33. минута постигна фантастичен гол со глава за намалување на резултатот на 2:1.

Гол-шоуто и отворениот фудбал продолжија и во второто полувреме. Фил Фоден во 53. минута зголеми на 3:1, за само две минути подоцна, Винисус Жуниор со одличен продор да ја намали предноста на 3:2. Бернардо Силва во 74. минута постигна апсолутно фантастичен гол за враќање на предноста од два гола, за во 82. минута од мечот, Бензема повторно да стрела, овојпат од белата точка за 4:3. Ова беше 14. гол на Бензема во Лигата на шампиони оваа сезона, откако претходно немаше дадено повеќе од 7 гола во една сезона.

Совршена најава за реваншот во Мадрид за една недела. Утре во второто полуфинале имаме нов шпанско-англиски дуел помеѓу Ливерпул и Вилјареал.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ