Авганистан забрани одгледување афион – Нова Македонија


Талибанците во Авганистан денеска забранија одгледување на афион и други растенија од кои се добиваат наркотици.

– Согласно указот на врховниот водач на Исламскиот емират Авганистан, сите Авганистанци се информирани дека отсега одгледувањето афион е строго забрането во целата земја-се наведува во наредбата на врховниот лидер на талибанците Хаибатула Акунаџада.

За прекршителите предвидена е постапка во согласност со шеријатските закони, а родот ќе биде уништен.

Исто така се забранува и употреба или транспорт на други наркотици.

Контролата на наркотиците во Авганистан е едно од главните барања на меѓународната заедница.

Обединети нации соопштија дека во изминатите месеци е зголемено производството на опиум во Авганистан.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...