PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Авион на НАТО следел српски цивилен авион на лет од Русија, Вучиќ бара објаснување

Apr 8, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика ЕУ бргу да најде начин да го спречи брзиот пораст на цените на гасот и струјата бидејќи, како што рече, животниот стандард на граѓаните е слаб, што може да доведе до обнова на популистичките идеи за континентот.

Грција, која беше погодена од епидемија на коронавирусот по една деценија финансиска криза, потрошила речиси четири милијарди евра од минатата година за субвенционирање на сметките за струја и гас за домаќинствата и бизнисите, според „Ројтерс“.

Мицотакис ја повика ЕУ да одлучи за заеднички одговор на зголемените трошоци за енергија.

„Не е одржливо да се наметнува овој товар на нашите граѓани“, рече грчкиот премиер за време на средбата со европскиот комесар за енергетика, Кадри Симсон, во Атина, пренесува агенцијата.

Мицотакис ја повика ЕУ да разгледа неколку опции, вклучително и предлогот на Грција за ограничување на цената на гасот и брзо прекинување на врската меѓу цената на гасот и струјата.

Европските влади забрзано се обидуваат да складираат доволно гас пред следната зима за да се справат со потенцијалните прекини во снабдувањето од Русија, која задоволува 40 отсто од потребите за гас на ЕУ.

Минатиот месец Европската комисија предложи закон со кој се бара од земјите на ЕУ да ги полнат своите капацитети за складирање гас до 80 отсто од капацитетот оваа година.

Цените на енергијата значително пораснаа од минатата година, а конфликтот во Украина дополнително ги подигна, што ја поттикна Европската Унија да се обиде да ја намали употребата на рускиот гас за две третини оваа година преку зголемување на увозот од други земји и проширување на обновливите извори на енергија.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ