Австралијците ќе го предизвикаат Перу во битка за мундијалот


Кошаркарскиот првак МЗТ Скопје Аеродром оствари убедлива победа (86:62) над Пелистер во третиот меч од финалната серија и поведе со 2:1. Тимот на Александар Петровиќ сега е на чекор до одбрана на шампионската титула и серијата може да ја комплетира в петок во Битола.

„Металците“ почнаа фуриозно, а Пелистер комплетно падна по осум минути. До крајот на првиот период поведоа со 28:19, а на полувреме предноста веќе беше двоцифрена. Вторите десет минути МЗТ ги доби со 26:8 и беше јасно кој ќе победи во оваа пресметка.

Потоа се беше само рутина за домашниот тим, а Пелистер делуваше неорганизирано и во текот на мечот загуби дури 28 топки.

Немања Милошевиќ постигна 23 поени и беше најефикасен на натпреварот, а по 14 уфрлија Војдан Стојановски и Џуан Дејвис.

Игор Кесар и Дејвид Хоутон постигнаа по 15 поени во редовите на Пелистер.

ТОП ВЕСТИ

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...