Австријка по одморот во Хрватска пронашла 18 скорпии во својот куфер

Австријка од Натернбах дошла дома по одморот во Хрватска, а откако се распакувала, во куферот пронашла 18 скорпии, јавуваат локалните медиуми.

Жената веднаш стапила во контакт со надлежната служба за контрола на животни, која приказната ја објавила на Фејсбук.

„Попладнево нè контактираше една госпоѓа од Натернбах бидејќи во нејзиниот багаж на патување во Хрватска биле сместени слепи патници. Поточно, станува збор за скорпии со младенчиња. Животните ни се предадени и се безбедни, а во моментов се во центар за згрижување на животни додека не бидат испратени назад дома“, објавија со фотографија од животните од куферот.

Инаку, британски Мирор претходно објави дека и жена од Линц на крајот на јуни по враќањето од Хрватска пронашла скорпија во својот стан, но тоа го забележала дури по три недели. Велат дека скорпии кои биле донесени од Јадранот во Горна Австрија веќе три пати биле пријавени.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...