Азаров: Целта на Вашингтон е да започне војна меѓу Украина и Русија

Соединетите држави имаат за цел да започнат војна меѓу Русија и Украина, изјави поранешниот премиер на Украина, Николај Азаров

Азаров вели дека најавите за можна „инвазија“ претставуваат американска провокација.

– Целта е јасна: да се организира војна меѓу Украина и Руската Федерација. Ова е апсолутно очигледна цел на САД под сите претседатели. Русија е воен ривал, единствената земја во светот која може да ги уништи САД во случај на директен воен конфликт. Затоа, Русија треба да биде ослабена што е можно повеќе, а уште подобро – да се распадне – објасни Азаров.

Поранешниот премиер нагласи дека Вашингтон систематски работи во оваа насока од 1946 година и дека американската антируска политика не зависи од смената на претседателот во Белата куќа.

Азаров додаде дека во Донбас, каде Киев концентрирал армија од 150 илјади луѓе против 30-35 илјади бранители на самопрогласените републики, можна е воена провокација на Украина, поддржана од САД.

– Целото оружје што во последно време му беше доставено на Киев (САД и НАТО) отиде во Донбас. Сето тоа води до помислата дека токму таму е можна реализација на конкретна провокација – објасни политичарот.

Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина.

Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за „агресивни дејствија“, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера некого да нападне, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО. што е можно.руските граници.

Од 2014 година, земјите на НАТО на чело со САД и доставуваат оружје на Украина и ја обучуваат нејзината армија, што директно ги прекршува договорите од Минск и негативно влијае на разрешувањето на ситуацијата во Донбас.

Покрај Американците, испораки во вредност од милијарди долари ги вклучуваат Обединетото Кралство, Канада, Франција, Полска, Турција, Литванија, Чешка, Бугарија, Романија и Естонија.

Американската влада постојано ја сигнализираше својата подготвеност да ја прошири испораката на оружје и воена опрема за Украина.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...