Бајден ќе се вози во блиндиран „Ѕвер“ низ Ерусалим придружен од 60 возила

Во конвојот во кој се вози американскиот претседател Џо Бајден низ Ерусалим, има дури 60 возила, јави Бета.

Десетици возила денеска поминаа околу 400 метри оддалеченост меѓу хотелот „Кралот Дејвид“, каде Бајден остана со својата придружба, до хотелот „Валдорф Асторија“.

Таму се одржа првиот денешен состанок на Бајден со премиерот на преодната израелска Влада, Јаир Лапид.

Бајден се вози во својата блиндирана лимузина „Ѕвер“, транспортирана од САД со низа други блиндирани возила за неговата придружба.

Се верува дека во Израел пристигнале и два претседателски и шест воени хеликоптери.

Повеќе улици во центарот на Ерусалим се затворени, а полицијата истакна дека настојува застојот во сообраќајот да биде што е можно помал.

Уште поголем метеж се очекува вечерва, кога ќе се отворат еврејските олимписки игри Макабија на стадионот Теди, каде учествуваат и американски спортисти, кои ќе бидат посетени од претседателот на САД.

Бајден вчера пристигна во Израел, првата станица на патувањето по Блискиот Исток, што ќе ги опфати и Западниот Брег и Саудиска Арабија.

Станува збор за прва посета на Бајден во регионот на Блискиот Исток, остако тој стана претседател.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...