PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Mar 26, 2023

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска Белата куќа.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Федералните фондови на САД се наменети за субвенции за привремено сместување и поправки, како и за поволни заеми за покривање на загубите на неосигурен имот. Спасувачката операција и потрагата по жртви во државите на американскиот југ продолжи денеска.

Во Мисисипи, 25 лица загинаа во торнадо ноќта меѓу петокот и саботата, а еден маж загина во Алабама, додека повеќе од десетина луѓе во двете држави се повредени, а стотици се во привремени станови.Властите во Мисисипи прогласија вонредна состојба.

Торнадото достигна брзина од 320 километри на час, а според првите податоци помина 274 километри.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ