Бајден и Макрон на средба во рамки на самитот Г-20


Американскиот претседател Џо Бајден денеска во рамки на самитот на Г-20 во Рим се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон и изјави дека САД немаат постар и полојален сојузник од Франција.

Бајден додаде дека не постои област во светот каде што САД не можат да соработуваат со Франција, пренесе Ројтерс.

Изјавата доаѓа во време кога двете земји работат на обновување на односите по кавгите за американскиот безбедносен пакт со Велика Британија и Австралија, наведува агенцијата.

Американскиот претседател рано утринава пристигна во Рим, каде утре почнува дводневниот самит на Г-20.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...