Бајден и Зеленски разговараа за воена и финансиска помош


Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека го продолжил постојаниот дијалог со американскиот претседател Џо Бајден и дека во денешниот телефонски разговор разговарале за руските воени злосторства и дополнителен пакет помош за неговата земја.

– Разговаравме за руските воени злосторства и разговаравме за дополнителен пакет одбранбена помош како и за можна макрофинансиска помош. Се договоривме да ги зајакнеме санкциите – напиша Зеленски на Твитер по повод телефонскиот разговор со американскиот лидер.

Текстот Бајден и Зеленски разговараа за воена и финансиска помош е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...