Бајден предлага зголемување на даноците за компаниите и за богатите

Со предлог-законите се предвидува зголемување на највисоката стапка на данок на доход од 37 на 39,6 проценти и највисока стапка на данок на добивка од 21 на 26,5 проценти

Клучен комитет на Претставничкиот дом на САД ги усвои предлозите за зголемување на даноците за компаниите и богатите со кои се смета дека ќе помогнат во финансирањето на буџетскиот план на претседателот Џо Бајден од 3,5 билиони долари.

Комитетот на Претставничкиот дом, кој е надлежен за разгледување на буџетот и во кој пратениците на демократите имаат мнозинство, ги одобри деловите од нацрт-буџетските закони што се однесуваат на даноците.

Ова вклучува зголемување на највисоката стапка на данок на доход од 37 на 39,6 проценти и највисока стапка на данок на добивка од 21 на 26,5 проценти.

Според планот, стапката на данок на капитална добивка ќе се зголеми од 20 на 25 проценти за Американците со оданочен приход над 400 000 американски долари, со додаток од 3 проценти за приход поголем од 5 милиони американски долари.

Мислењето на комитетот е препорака до лидерите на Претставничкиот дом и Сенатот, додека во наредните недели тие ќе работат на конечните верзии на законите за даноци.

Демократите, кои имаат за цел да ги донесат законите без поддршка од републиканските пратеници, не можат да си дозволат да загубат повеќе од три гласа во Претставничкиот дом и ниту еден во Сенатот.

Зголемувањето на даноците е очекувано, имајќи предвид дека за време на кризата со коронавирусот, владите на Доналд Трамп и Џо Бајден одобрија огромни фискални стимулации за да им помогнат на граѓаните да ја надминат кризата и да го поттикнат економското закрепнување.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...